coaching

تاریخچه رفتارشناسی :: مرکز مشاوره و آموزش رفتارشناسی

مرکز مشاوره و آموزش رفتارشناسی

مدرس رفتار شناسی و شخصیت شناسی حل تعارضات سازمانی و خانواده

مرکز مشاوره و آموزش رفتارشناسی

مدرس رفتار شناسی و شخصیت شناسی حل تعارضات سازمانی و خانواده

مرکز مشاوره و آموزش رفتارشناسی
دکتر امیرحسین الداغی:
مطالعه، پژوهش و شرکت در دوره ها و کارگاه های تخصصی فراوان در راستای تحصیلات عالی طی سال های متمادی بستری را فراهم نمود تا بتوانم با تدریس و برگزاری کارگاه ها در حوزه مدیریت،رفتارشناسی و توسعه فردی به علاقه مندان در رشد و تعالی شخصی و اجتماعی یاری رسانم.

02126134155
09124249511
09359863007

test-disc

Behavioral-teacher

aldaghi-disc-tutor

تست دیسک

رفتار شناسی

استاد رفتارشناسی

بقراط، بزرگترین حکیم یونانی، رفتار انسانها را در ۴۰۰ سال پیش از میلاد، مشاهده و مورد بررسی قرار داد. او متوجه شد که ما انسان ها در رفتارهای خود تشابهات و تفاوتهایی را نشان می دهیم. بقراط رفتار افراد را به چهار دسته صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی تقسیم کرده بود. به عبارت دیگر، بر اساس مشاهدات وی، ما انسانها همگی یکسان هستیم اما با این وجود هر کدام منحصر به فرد می باشیم.

با ادامه دادن این گونه مشاهدات، اثبات شده است که رفتارهای قابل مشاهده میتوانند در گروه هایی طبقه بندی شوند. این عمل باعث به وجود آمدن پدیدهای شده است که اکنون به نام “زبان رفتاری” شناخته میشود.

 

مدل بین المللی دیسک 

اولین بار در سال 1928 میلادی توسط یک روانشناس آمریکایی به نام دکتر ویلیام مولتون مارستون (۱9471893) براساس مطالعات روانشناسی کارل گوستاو یونگ(۱۸۷۵-۱۹۶۱) معرفی شد.

مارستون یک وکیل و روانشناس فیزیولوژیک بود، او مانند بسیاری از روانشناسان زمان خود، تصمیم گرفت تا تنها بر پدیده های روانشناختی که بطور مستقیم قابل مشاهده و قابل اندازه گیری با روش های عینی بودند، تمرکز کند. علاقه اصلی وی به نظریه های احساسات و تظاهرات فیزیکی حالات هیجانی بود. 

از آنجا که امروزه ابزار DISC به عنوان معتبرترین ابزار پروفایل رفتاری برای توسعه خودآگاهی شناخته می شود ، می توان براحتی پی برد که چرا این کتاب هنوز هم ارزشمند و مرتبط باقی مانده است.

اولین آزمون دیسک در سال 1940 توسط والتر کلارک بر اساس کار مارستون  ارائه گردید. وی تحلیل بردار فعالیت که یک ابزار ارزشیابی می باشد را توسعه داد. او یک چک لیست از صفت ها را منتشر کرد که در آن از مردم خواسته شد توصیف کننده هایی را که از خودشان تشخیص داده اند را علامت گذاری کنند. این ابزار، که از سال 1948 توسط کلارک مورد استفاده قرار گرفت، برای انتخاب پرسنل توسط مشاغل در نظر گرفته شده بود. در این آزمون همانند با نظریات مارستون بر چهار ویژگی رفتاری توجه می شد که می توانند منجر به ترکیبات و شدت های مختلف تیپ های رفتاری شوند که براساس محیط فرد (کار، خانه یا در بین اجتماع) می توانند فرق کنند.

DISC ابزاری است جهانی و عمومی که رفتار ما را بدون در نظر گرفتن سن ، جنسیت ، کشور ، فرهنگ ، صنعت ، سازمان و جایگاه شغلی توصیف کرده و استاندارد یا زبان مشترکی است برای شناخت و بازگشایی رموز رفتاری افراد و پیش بینی رفتارهایی که به طور معمول از آنها مشاهده می شود.

مارستون نظریه ای را برای توضیح پاسخ های عاطفی و بر مبنای چهار احساس اولیه مطرح می کند که به صورت انگیزاننده های درونی عمل می کنند و فرد را به سوی صفات و رفتارهای خاصی هدایت می کنند.

او استدلال کرد که این تنوع رفتاری از حس فرد نسبت به خودش و ارتباط فرد با محیط آمده و دارای مبنای فیزیولوژیک بوده، یعنی در ساختار مغزی فرد تعبیه شده که به کدام نوع واکنش روی بیاورد و سپس ابعادی که بر رفتار هیجانی انسان اثر می گذارند را به دو بُعد ذیل دسته بندی نمود.

 بعد اول: آیا فرد محیط خود را به عنوان مطلوب یا نامطلوب می بیند.

 بعد دوم: آیا فرد نسبت به خودش این ادراک را دارد که می تواند محیط را کنترل کند یا کنترلی بر محیط ندارد.

سپس مارستون مدلی ایجاد کرد که چهار نوع بیان هیجانی را در یک فضای دو بعدی یا دو محوری ادغام می کرد. ولی به این نکنه اذعان داشت که تمام الگوهای رفتاری DISC و اولویت های شان به یک اندازه با ارزش هستند و هر فرد تلفیقی از چهار مدل را از خود بروز می دهد.

 

 

استاد شخصیت شناسی

 

تست ازدواج

 

 

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

تمام حقوق این سایت متعلق به موسسه پرواز ذهن می باشد

تمام حقوق این سایت متعلق به موسسه پرواز ذهن می باشد